Brodawki genitalne (condylomata acuminata) to wyrostki barwy białej lub ceglanej, które występują na zewnętrznych częściach organów płciowych lub w okolicy odbytu u kobiet i mężczyzn. Niekiedy mogą pojawić się także we wnętrzu pochwy oraz na szyjce macicy. Powodowane są przez niektóre typy brodawczaka ludzkiego HPV niskiego ryzyka. Dane statystyczne pokazują, że około 10% osób aktywnych seksualnie może w ciągu swojego życia mieć brodawki genitalne, które mogą objawiać się w okresie kilku tygodni a nawet miesięcy po kontakcie intymnym z osobą zainfekowaną. Brodawki genitalne powstają jako drobne zaczerwienienia, następnie jako wybrzuszenia skóry i rosną osiągając nawet duże rozmiary. Wzrost może być bardzo szybki ale także i powolny, trwający wiele miesięcy. Oznaki wstępne to odczucie dyskomfortu, pieczenie, swędzenie, ból, a także w znacznej mierze trauma psychiczna. Wyróżnia się 4 typy brodawek. Kłykciny kończyste (condylomata acuminata) występują głównie na wargach sromowych, przy wejściu do pochwy oraz na szyjce macicy. Brodawki keratotyczne, warstwowane na powierzchni, występują najczęściej na wargach sromowych większych. Brodawki płaskie, koloru jasnobrązowego są nieznacznie wystające ponad powierzchnią. U pacjentów z obniżoną odpornością mogą rozrastać się do gigantycznych rozmiarów pokrywając całe genitalia.

W niektórych przypadkach brodawki genitalne mogą zaniknąć również bez leczenia. W przypadku braku samoistnego zaniku brodawki genitalne usuwa się poprzez aplikację specjalnego kremu lub roztworu, kriokoagulację, elektrokoagulację lub za pomocą lasera. O sposobie leczenia decyduje lekarz. W wielu przypadkach brodawki genitalne mogą wystąpić ponownie, ponieważ wirus brodawczaka może być stale obecny w organizmie. Mężczyźni i kobiety mogą być nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego także wtedy, gdy nie występują u nich żadne oznaki zachorowania i mogą oni ponownie infekować swojego partnera. Dlatego aż do wyleczenia brodawek nie należy mieć kontaktów seksualnych.

Przeprowadzone badania wykazały, że jednym ze skutecznych składników, który może prowadzić do pozytywnej reakcji organizmu człowieka na zachorowania powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest Indol-3-karbinol. Indol-3-karbinol pomaga w programowanym obumieraniu komórek zmienionych przez wirus brodawczaka ludzkiego i przyczynia się do zmniejszenia aktywności białek charakterystycznych dla infekcji wywołanej wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Indol-3-karbinol bardzo wyraźnie pomaga w zapobieganiu wystąpienia brodawek genitalnych. Nie należy jednak zapominać o regularnych kontrolach profilaktycznych u lekarzy specjalistów.