Infekcja HPV (brodawczakiem ludzkim) należy do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciowa. Wirusy HPV tworzą szeroką grupę wirusów, które mogą powodować choroby skórne oraz śluzówki człowieka. Około 40 typów przenosi się drogą płciową lub poprzez kontakt bezpośredni z zainfekowaną skórą lub błoną śluzową zewnętrznych narządów rozrodczych i odbytu. Dzielą się one na dwie grupy. Pierwszą tworzą wirusy brodawczaka o niskim ryzyku, które zwykle nie wywołują zmian nowotworowych, ale często powodują powstawanie brodawek na zewnętrznych częściach organów płciowych tak u kobiet jak i u mężczyzn (typ 6, 11, 42, 43, 44). Drugą grupę stanowią wirusy brodawczaka o wysokim ryzyku, które reprezentują aż 80% wszystkich infekcji i mogą wywoływać stany przedrakowe oraz raka szyjki macicy, piersi, odbytu, penisa oraz krtani (typ 16, 18, 31, 33, 35, 45, 56).

HPV typu 6 oraz 11 przyczynia się do powstawania brodawek (kondylomów) śluzówki oraz skóry w rejonie narządów płciowych lub odbytu u osób aktywnych seksualnie. Są także przyczyną powstawania narośli w krtani oraz dolnych drogach oddechowych nie tylko u dorosłych ale i u dzieci.

Do przeniesienia infekcji HPV z matki na dziecko dochodzi w większości poprzez kontakt bezpośredni dziecka z brodawkami genitalnymi w czasie porodu. W mniejszym stopniu dochodzi do przeniesienia infekcji na płód także podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Wirus został stwierdzony w wodzie płodowej matek zainfekowanych HPV. Schorzenia organów oddechowych powodowane przez te typy wirusa HPV nazywa się brodawczakowatością oddechową i cechuje się tworzeniem narośli (brodawek) w drogach oddechowych. Narośla nie są groźne, ale z uwagi na swoje umiejscowienie na drodze oddychania mogą zagrażać życiu dzieci. Wykazano, że dzieci z brodawczakowatością krtani mają obniżoną odporność. Przebieg kliniczny jest różnorodny i zależy od lokalizacji narośli. Najczęstszymi objawami są chrypnięcie, bezdech senny, utrudnione oddychanie, piszczenie. Niekiedy narośla spontanicznie zanikają, jednak wirus może trwać w tkance i brodawki mogą odnowić się nawet po wielu latach. Leczenie przeprowadzają specjaliści – otolaryngolodzy. Podstawą leczenia jest chirurgiczne usuwanie brodawek. O dalszej kuracji decyduje się na podstawie przebiegu choroby. Nowe możliwości zapobiegania wirusowi HPV związane są ze stosowaniem szczepionek, które były przygotowane w celu zapobiegania rakowi szyjki macicy.

W ostatnim dziesięcioleciu wiele badań poświęca się korzystnym składnikom fitochemicznym pochodzącym z roślin takich jak brokuły, kapusta, kapusta włoska i inne. Jednym z nich jest Indol-3-karbinol. Działa on na wielu płaszczyznach metabolizmu komórkowego, korzystnie wpływa na metabolizm hormonalny, pomaga w zatrzymaniu wzrostu i zaniku komórek nowotworowych oraz zmienionych wirusem HPV.