Hiperplazja prostaty łagodna (HPŁ) to nieśmiertelne zachorowanie dotyczące prostaty, przy którym dochodzi do powiększenia prostaty wskutek mnożenia się komórek. Hiperplazja prostaty łagodna występuje bardzo często. Praktycznie co drugi mężczyzna po 50 roku życia ma oznaki HPŁ. Panuje przekonanie, że gdyby zbadać wszystkich mężczyzn po siedemdziesiątym roku życia, to istniałaby 90-procentowa szansa, by stwierdzić u nich występowanie hiperplazji prostaty (HPŁ). Przy takim zachorowaniu dochodzi do powiększenia się części gruczołowej oraz mięśniowo-wiązaniowej prostaty. Dla wystąpienia zachorowania niezbędne są dwa czynniki – wiek oraz testosteron.

Mnożenie się komórek prostaty powodowane jest przez zwiększoną ilość dihydrotestosteronu we krwi, który jest wysoko aktywną formą testosteronu. Ilość dihydrotestosteronu w prostacie zwiększa się wraz z wiekiem i przyczynia się do rozrostu komórek prostaty. Następnie dochodzi do powiększenia prostaty i może wystąpić hiperplazja prostaty łagodna. Prostata rośnie, nadmiernie napinają się jej włókna mięśniowe, uciska na przewód moczowy i tak pojawia się większość typowych objawów dla tego schorzenia. Do najczęściej występujących oznak należą: większa częstotliwość oddawania moczu także w nocy, bolesność oddawania moczu z uczuciem pieczenia, palenia, oddawanie małej ilości moczu oraz uczucie konieczności oddawania moczu. W wyniku ucisku na przewód oraz pęcherz moczowy pojawiają się takie objawy jak przerywanie oddawania moczu, niskie ciśnienie moczu, odsiąkiwanie moczu lub brak możliwości oddawania moczu.

Zachorowanie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych jak infekcje dróg moczowych, tworzenie się kamieni oraz obniżona wydajność nerek. Hiperplazja łagodna nigdy nie prowadzi do powstania raka prostaty, może jednak występować równocześnie z rakiem prostaty. Celem leczenia hiperplazji prostaty jest zmniejszenie objawów występowania, zapobieganie postępowaniu choroby oraz redukcja powikłań. Prowadzi się leczenie farmakologiczne z zastosowaniem preparatów syntetycznych oraz wyciągów z roślin leczniczych, a także przeprowadza zabiegi chirurgiczne.

W ostatnich latach wiele badań koncentruje się na działaniu fitochemikaliów zawartych w warzywach, owocach oraz roślinach leczniczych. Wykazano, że osoby, które regularnie przyjmują rośliny krzyżowe takie jak brokuły, kapusta, kapusta włoska, kalafior itp. znacznie rzadziej zapadają na niektóre typy śmiertelnych chorób nowotworowych. Rośliny te zawierają wiele składników, które korzystnie wpływają na komórki organizmu człowieka. Jednym z nich jest Indol-3-karbinol. Działa on na wielu płaszczyznach metabolizmu komórkowego, korzystnie wpływa na metabolizm hormonalny, pomaga w zatrzymaniu wzrostu i zaniku komórek rakowych, a także zmienionych wirusem brodawczaka ludzkiego. Indol-3-karbinol cechuje się także właściwościami antyutleniającymi oraz antyaterogennymi.

Kontrola prewencyjna mężczyzn po 40 roku życia jest najlepszym sposobem zapobiegania nie tylko hiperplazji łagodnej ale także raka prostaty.