Rak prostaty uważany jest za czwarte w kolejności śmiertelne zachorowanie nowotworowe na świecie wśród mężczyzn. Występuje najczęściej po 50 roku życia. W chwili zdiagnozowania raka prostaty ponad 80% mężczyzn ma więcej niż 65 lat. Bezpośrednia przyczyna raka prostaty nie jest znana. Określa się, że jest on zależny od wielu czynników. Do nich należą: występowanie raka w rodzinie, nawyki żywieniowe, palenie, środowisko, alkohol oraz zmiany hormonalne. Nie występuje ono po kastracji.

Znaczącym elementem ryzyka jest wiek. Wydaje się, że komórki prostaty u starszych mężczyzn są przez dłuższy czas wystawione na działanie męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Testosteron odpowiada za rozwój drugorzędowych oznak płciowych podczas dojrzewania. Później wspomaga wzrost komórek prostaty odpowiedzialnych za występowanie hiperplazji prostaty łagodnej oraz wzrost komórek nowotworowych odpowiedzialnych za występowanie raka prostaty.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym występowaniu raka nie tylko prostaty, ale także innych rodzajów jest dieta. Jedzenie bogate w brokuły, kapustę, inne rośliny krzyżowe, pomidory, owoce, błonnik, soję, tofu, witaminę E oraz selen może mieć znaczenie ochronne. Przeciwnie dieta bogata w tłuszcze zwierzęce zwiększa ryzyko pojawienia się raka prostaty. Istnieje zależność pomiędzy otyłością a rakiem prostaty.

W ostatnim okresie wiele badań poświęca się korzystnym składnikom pochodzącym z roślin krzyżowych. Najważniejszymi reprezentantami roślin krzyżowych są kapusta, brokuły, kalafior, brukselka oraz kalarepa. Rośliny te bogate są w składniki fitochemiczne o działaniu antynowotworowym, które mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jednym z tych składników jest także Indol-3-karbinol. Indol-3-karbinol korzystnie wpływa na metabolizm hormonalny. Wspomaga zatrzymywanie wzrostu komórek przed- oraz nowotworowych. Pomaga w programowanym zaniku komórek nowotworowych nie uszkadzając przy tym komórek zdrowych. Indol-3-karbinol cechuje się także właściwościami antyutleniającymi oraz antyaterogennymi.

Kontrole prewencyjne dla mężczyzn po 40 roku życia są najlepszym sposobem zapobiegania nie tylko rakowi prostaty, ale także innym poważnym chorobom.