Badania statystyczne prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach potwierdzają, że dochodzi do zwiększonego występowania zachorowań nowotworowych w miękkich tkankach kobiecych narządów płciowych takich jak piersi, macica, jajniki. Tkanki te są zależne od żeńskiego hormonu płciowego estrogenu. Wzrasta także liczba zachorowań w zewnętrznych organach płciowych powodowana przez brodawczaka ludzkiego HPV. Niektóre rodzaje wirusa HPV mogą powodować występowanie tak poważnych chorób jak u kobiet rak szyjka macicy, a u mężczyzn rak penisa. U mężczyzn jednocześnie dochodzi do podwyższenia częstotliwości występowania zachorowań nowotworowych prostaty, nasieniowodów, jelita grubego, żołądka i krtani.

W prewencji, a także w terapii pomocniczej dla tych poważnych zachorowań zastosowanie znajdują fitochemikalia zawarte w warzywach, owocach, ziarnie, orzechach oraz korzeniach. Działanie tych składników wykorzystuje się już od wieków w medycynie ludowej do leczenia różnorodnych chorób.

Narodowy Instytut Onkologiczny USA zidentyfikował około 35 roślin, które mają działanie antynowotworowe i podzielił je na dwie grupy.

  • Rośliny i zioła o największej skuteczności antynowotworowej: czosnek, boby sojowe, kapusta, imbir, lukrecja oraz marchewkowe (włączając w to karotki, seler, kolendrę, pietruszkę).
  • Rośliny i zioła, które cechuje znacząca skuteczność ochronna przeciw nowotworom: cebula, cytrusy, len, estragon, rośliny krzyżowe (brokuły, kapusta, kalafior, kalarepa, brukselka), pomidory, bakłażan, słodka papryka, ryż brązowy, pszenica pełnoziarnista, owies, jęczmień, różne zioła (mięta, rozmaryn, tymianek, oregano, bazylia), ogórek, melon i arbuz oraz rośliny bulwowe.

Badania ukierunkowane na działanie składników zawartych właśnie w roślinach krzyżowych takich jak brokuły, kapusta, kalafior dowodzą, iż osoby regularnie przyjmujące tego rodzaju jedzenie znacznie rzadziej zapadają na niektóre choroby nowotworowe.

Jednym z tych składników fitochemicznych jest także Indol-3-karbinol. Dowiedziono, że Indol-3-karbinol pomaga organizmowi w zapobieganiu i walce z tego rodzaju chorobami. Indol-3-karbinol działa korzystnie na metabolizm hormonalny, pomaga w zatrzymaniu wzrostu i zaniku komórek nowotworowych zmienionych wirusem brodawczaka ludzkiego. Cechuje się także właściwościami antyutleniającymi oraz antyaterogennymi.